Молец изяде чемшира в повечето населени места
Рядко насекомо от Китай гризе листата на чемшира в паркове и градини. По ниските храсти, оформящи зелени и цветни площи на обществени места и частни имоти се забелязват пожълтели увехнали участъци, а между листенцата нашественикът е изплел малки къделки.
Проблемът е сериозен, странният пришълец от Изтока гризе вече и листата на декоративните рози, твърдят специалистите.
Пораженията по вечнозелените храстчета са налице. Специалисти споделят че има опасност чемширените насаждения да загинат.
Непознатият неприятел по чемшира наистина е пристигнал тук чак от Източна Азия. Това е Сидалима перспекталис /Cydalima perspectalis/, който някъде наричат чемширов молец.
В Карлово са засечени случаи на чемширов молец и по листата на нара и на розите.
Чемшировият молец се появил в Европа през 2006-2007 година. Най-напред в Германия, година по-късно в Швейцария и Холандия, а след още две-три години във Великобритания, Франция и Австрия. Има го вече и в Румъния, Турция и Хърватия. Предполага се, че пренасянето от Източна Азия – Япония, Китай, Тайван, е станало чрез внос на посадъчен материал оттам. Ларвите изяждат листата на растенията и могат да ги унищожат напълно. Възрастното насекомо е красива пеперуда с размах на крилете около 4 сантиметра. Белите крилца са с преливащи към кафяво в краищата.
Естественият неприятел на чемшировия молец е толкова екзотичен за Европа и България, колкото и самия той. Това е азиатският стършел /Vespa velutina/, той намира за добра храна молеца по чемшира. Но това насекомо не е регистрирано по нашите географски ширини, не е засечено и друго насекомо, което да унищожава чемширения молец.
Тъй като Сидалима перспеткалис е ново за Европа, няма специални препарати за борба с него. Но широкоспектърните инсектициди могат да се справят с молеца от Източна Азия. В този случай могат да се ползват най-високите разрешени концентрации на популярните в търговската мрежа Би 58 /0.1%/, Вазтак Нов 100 ЕК /0.03%/.
Пръскането да става обилно, за да може препаратът да достигне до вътрешната страна на чемшировите листенца. Необходими са поне три поредни третирания през 7-10 дни, за да има ефект. Третирането да става късно привечер, когато пчелите и другите насекоми, опрашващи растенията, вече не летят.
Източник: marica.bg