Червеното цвекло цери болести
Червеното цвекло е изключителен по своите качества зеленчук, познат и използван още от Хипократ, а по късно и от Парацелз за лечение на много заболявания. За съжаление е често пренебрегван на българската трапеза, въпреки че има смайващи лечебни свойства.
Този натурален лек от различни съставки стимулира имунната система и пречиства органите. Това е сок, който се бори с рака и елиминира разпространилите се в организма от ракови клетки.
Цвеклото не е най-популярният зеленчук, но въпреки това с право е наричан от някои суперхрана. Ползите от приема на червено цвекло са познавали още на хората в древността.
Цвеклото е богато на витамин витамин В, желязо, магнезий, манган, калий. Изобилие от хранителни вещества, които може трудно да откриете в такава комбинация на друго място. Варено, изцедено на сок или нарязано сурово на салата, цвеклото е безценен източник на здраве и сила.
Този зеленчуков корен, най-известен с червения цвят, се консумира в различни форми като здравословен източник на желязо, както и калий, фосфор, калций, сяра, магнезий, йод и редица микроелементи. Но комбинацията от определени елементи, срещани само в специфични комбинации и концентрации в цвеклото, дават на този зеленчук неговите сили за борба срещу рака и предотвратяване на болести.
Червеното цвекло лекува над 15 болести:
Детоксикация на организма
Сокът от червено цвекло съдържа холин, който изчиства от токсини не само черния дроб, но и целия организъм. Премахва от тялото и тежките метали. Макар и съдържанието на желязо да не е високо, то е с много добро качество, което го прави чудесна храна за прочистване на кръвта. Това го прави много ефективно при лeчението на много заболявания, причинени от токсини.
Хлорът в цвеклото е противоалергично и има прочистващо бъбреците, жлъчния мехур и лимфата действие.
Черен дроб, бъбреци, далак и жлъчка
Пречистващите свойства на цвеклото помагат лечението на чернодробна токсичност или жлъчни заболявания като жълтеница, хепатит, хранително отравяне, диария или повръщане. Комбинацията между сок от червено цвекло със сок от лайм повишава подпомага традиционното лечение на тези заболявания. Друга препоръчителна комбинация е сок от цвекло с изцедени моркови.
Бетаинът подпомага усвояването на белтъчините и подобрява работата на черния дроб. Лекарите обаче предупреждават, че приемът на сок трябва да започне в малки дози. В противен случай настъпва бурна дезинтоксикация, придружена от гадене, световъртеж и обща слабост. Препоръчва се първоначално да се приема 50 мл сок от цвекло в комбинация с 250 мл сок от моркови и дозата на сока от цвекло постепенно да се увеличава.
Анемия
Червеното цвекло съдържа желязо, което възстановява и активизира червените кръвни телца в доставянето на кислород в организма. Медта пък подпомага усвояването на желязото.
Атеросклероза
Сокът на цвеклото е силен разтворител на неорганични натрупвания на калций, които водят до втърдяване на артериите и намаляват тяхната еластичност. Действа добре и за подобряване на паметта. Препоръчва се 3-4 пъти на ден да се приема по 1 супена лъжица от смес между чаша сок от цвекло и една чаша мед.
Хипертония
Редовната консумация на червено цвекло нормализира кръвното налягане – повишава ниското кръвно и понижава високото. Рецептата е същата като при атеросклероза.
Рак
Съдържанието на аминокиселината бетаин в цвеклото го прави много полезно при профилактика на рака и при хранене на онкологично болни. Зеленчукът потиска образуването на канцерогенни съединения и защитава срещу рак на дебелото черво, стомаха, мозъка и белите дробове.
Унгарският лекар А. Ференци 18 години успешно лекувал с червено цвекло онкологично болни и пациенти с левкемия. Той препоръчва да се приема сок от цвекло до 600 мл. на ден, 10-15 мин. преди хранене в леко затоплено състояние. При това сокът трябва да е леко престоал, за да изчезнат летливите вещества. Лечението се провежда минимум половин година без прекъсване.
Стомашна язва
При язва на стомаха цвеклото се препоръчва за подпомагане на възстановяването. Пие се сок от червено цвекло, подсладен с мет 2-3 пъти седмично на гладен стомах. Целебното свойство се дължи на съдържанието на витамин U, кото подпомага заздравяването на язви на стомаха и дуоденума.
Подагра
Подаграта много добре се повлиява при редовна употреба на червеното цвекло. Ефективното му действие се дължи на прочистващите способности на зеленчука.
Разширени вени
Червеното цвекло има свойството да запазва съдовете еластични, затова е много добро средство за предотвратяване на образуването на разширени вени. Препоръчва се редовната консумация на сок. Лечебните свойства се дължат на нитратите – естествени, а не от торове, които в организма се преобразуват в азотен окис. Той поддържа разширени кръвоносните съдове и това води до по-добро кръвоснабдяване на органите. Магнезият в сока не позволява образуването на тромби.
Високото съдържание на флавоноиди подпомага укрепването на стените на капилярите и премахват спазмите им.
Диабет
Цвеклото съдържа цинк, благодарение на който, при редовна консумация, инсулинът при диабетиците действа по-дълго време.
Висок холестерол
Понижава нивата на холестерола в кръвта, благодарение на съдържанието на сапонини.
Щитовидна жлеза
Високото съдържание на йод в цвеклото подпомага терапията при хора със заболявания на щитовидната жлеза.
Затлъстяване
Червеното цвекло е много диетично – в 100 г зеленчук има само 44 калории. То съдържа 88% вода, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли, малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12. Препоръчва се за ускоряване на метаболизма в тялото и изгаряне на мазнините.
Запек
Благодарение на високото съдържание на фибри и цеулоза, червеното цвекло се препоръчва при затегнат стомах. Подпомага перисталтиката на червата, затова редовната консумация облекчава хроничната констипация.
Пърхот
Сокът от червено цвекло облекчава себорята и се отразява много добре при хора с пърхот. За целта се смесва сок от цвекло с равни части оцет и сместа се втрива в скалпа. Оставя се за около час и се изплаква. Прилага се, докато пърхотът изчезне.
Освен всичко друго, цвеклото се препоръчва за подобряване на паметта и съня, действа добре при дисменорея и климакс, подсилва имунитета. Единственият страничен ефект, който не бива да ни притеснява е, че урината се оцветява в червено. Това обаче е безвредно за организма.
Научни доказателства разкриват силата на цвеклото за борба с рака
Те също така отбелязат, че дори и други храни да съдържат желязо, човешкото тяло е в състояние да усвоява желязото от цвеклото по-лесно от почти всяка друга позната храна. Изследователите подозират някакъв катализатор в корена на цвеклото, който помага на организма по-лесно да използва наличното желязо.
Най-добрият начин да се консумира цвекло, за да се победи рака
Смята се, че една супена лъжица в чаша с вода или сок всяка сутрин преди закуска може драстично да подобри устойчивостта ви към рак. За тези, които вече страдат от някакъв вид рак, двойно или тройно количество всеки ден. Само не забравяйте винаги да приемате тази концентрирана форма на цвекло с храна и никога на празен стомах.
Сок от червено цвекло
Много вкусна и полезна комбинация за сок от червено цвекло и…:
- моркови и червено цвекло равни количества (3-4 моркова/2-3 цвекла)
- 1 ябълка
- 1 лимон
Друга примерна рецепта за сок от червено цвекло:
- глава червено цвекло
- няколко моркова моркова
- 1- 2 ябълки
- 1 лайм
- щипка джинджифил
- 2-3 стъбла целина
- Всичко се настъргва на ренде и се прецежда през марля.
Цвеклото е с високо съдържание на фибри и нискокалорично, което го прави идеална храна за хора, които искат да отслабнат.
Странични ефекти на сока от червено цвекло
• Действа разхлабващо и диуретично. Прекомерната консумация може да причини стомашно неразположение.
• 1 или 2 чаши чист сок от червено цвекло могат драстично да понижат кръвното налягане и да предизвикат замаяност и слабост.
• Хора, страдащи от хипертензия (състояние на повишено хидростатично налягане в съдове, кухини или в кухи органи) и камъни в отделителната система трябва да се въздържат от консумация на червено цвекло.
• Приемът на концентриран сок от червено цвекло може да причини диария затова винаги разреждайте със сок от ябълка, морков или вода.
• Хората с проблеми с бъбреците и жлъчката не трябва да пият сок от червено цвекло, защото това може да доведе до влошаване на здравословното им състояние.
• Сокът от червено цвекло може да предизвика алергични реакции като треска, обриви, сърбеж. Ако забележите някой от тези симптоми, се консултирайте с лекар.
Петната от цвекло можете да почистите със смес от ябълков оцет и сода бикарбонат – разбъркайте до получаване на кашичка, нанесете плътно върху петното и оставете 10 – 15 минути. След това разтъркайте добре и изплакнете.
И най-важния съвет, при започване да консумирате продукти от цвекло трябва да знаете следното:
След изцеждане сока от червено цвекло трябва да престои в отворен съд.
В началото консумирайте малки дози сок, след което постепенно може да увеличите количеството.
Препоръчва се смесване на сок от цвекло със сок от моркови и ябълки.
При лечение на онкологични заболявания – твърдите храни хранят раковите клетки, сока от цвекло подпомага тяхното премахване – затова е доказано че Хунзите не боледуват от рак, те цял месец в годината гладуват като през това време консумират основно сокове – предимно от кайсии.
Източници: biopogled.com, healthybodysoul.wordpress.com, agronovinite.com