Билката Пелин

Билката Пелин – мощно средство, унищожаващо купища сериозни болести, ползите и вредите от билката

   Пелин (Artemisia) е голям и разнообразен род двусемеделни растения с около 182 вида, принадлежащ към семейството на маргаритката, Сложноцветни (Asteraceae). Включва издръжливи треви и полухрасти, известни с етеричните си масла. Те растат в областите с умерен климат в Северното полукълбо, обикновено в сухи и полусухи хабитати. Папратовидните листа на много видове са покрити с бели власинки.

Пелинът е и най-доброто природно средство за избавяне от глисти заради силните си противопаразитни свойства. Тази билка се изявява и като лек, стимулиращ жлъчната секреция.

Сред известните видове пелин, използвани за лечебни цели, са познати 13 вида, разпространени по умерените географски ширини у нас.

Белият пелин е сред най-разпространените видове от голямото семейство на билката, който се препоръчва за куп проблеми, свързани с функцията на женската полова система.

Познат е черният пелин, който традиционна се използва освен като подправка и за заздравяване на рани и при безсъние.

Известен е и така нареченият сладък пелин, който се използва най-вече в козметичното и парфюмерийното производство.

Помага при акне

При акне очистително на кожата действа прием на гладно на половин чаша чай от билката. Пригответе го като запарите половин лъжичка от дрогата за двадесет минути в 600мл. вода.

Вино от пелин

Вино от пелин е традиционна българска напитка, която се приема не само с цел наслада на вкуса на ароматната билка, но и за лечение на анемия, безсъние, настинка и ставни заболявания.

Срещат се различни видове пелин. Горчивият пелин има голямо приложение в медицината. Напълно сами бихте могли да направите чай от билката пелин.

Той се приема при проблеми със жлъчните пътища и жлъчния мехур. Също така билката е полезна за храносмилането, като подобрява работата на стомаха. Силата на горчивият пелин се състои в неговите спазмолитично, антисептично и газогонно свойства. С успех се приема и екстракт от билката пелин. Екстрактът действа антимикробно и пречиства организма.

Добива се масло от растението, но то е в състояние да навреди. Маслото в чист вид е силно отровно и би могло да нанесе големи щети върху човешкото тяло. Нужно е да не предозирате и лечението ще протече абсолютно нормално, без никакви странични ефекти. Всъщност масло от пелин се използва като вид сърдечен стимулант.

Билката сладък пелин се бори успешно с най-страшната болест в днешно време – рак. Установено е, че билката пелин е мощна противоотрова срещу болестта рак. Тя заличава почти 100% от раковите клетки.

Когато се използва самостоятелно, сладък пелин убива 30% от раковите клетки, а голямата сила на билката идва от успешното съчетание с желязо. В комбинация двата продукта са в състояние да сътворят истински чудеса с човешкото тяло.

В Китай преди много години билката пелин е използвана успешно за лечение на малария. С течение на времето са направени изследвания, които потвърждават лечебните свойства на растението.

Чаят от пелин е тонизираща напитка с възгорчив вкус, която помага при лош апетит и при заболявания на жлъчката, стомаха и червата. Билката се използва най-вече при жлъчни оплаквания, като жлъчни камъни , блокирано секретиране на жлъчката или хронични жлъчни възпаления. Чаят може да намали болката при тежки менструални разстройства. Чаят от пелин се препоръчва също при ревматизъм и простудни заболявания. При външно приложение пелинът подобрява цвета на кожата.

Чай от пелин:
Залейте 1 чаена лъж. пелин с 1 чаена чаша вряла вода. Оставете да се запари 10 минути, после прецедете. При безапетитие, приемайте по 1 чаена чаша преди ядене. Ако  целта е облекчаване на храносмилателни или жлъчни заболявания, пийте по 1 чаена чаша след ядене. Не приемайте обаче повече от 2-3 чаши чай от пелин на ден. Изпиването на 1 чаена чаша дневно служи като превантивна терапия. Разтрийте енергично кожата с памук, натопен в чай от пелин.

Смес за чай:
Смесете 1 чаена лъжица пелин с 1 чаена лъжица мента. Добавете 1 чаена чаша вряла вода. Оставете да се запари за 10 минути, след това прецедете. Пийте 2-3 чаши на ден. Ментата донякъде оправя горчивия вкус на пелина.

Смес за чай за стомашни заболявания:
Счукайте 1 чаена лъжица пелин, половин чаена лъжица корен от тинтява, половин чаена лъжица червен кантарион, 1 см пръчка канела и половин чаена лъжица кора от портокал. Добавете 1 чаена чаша вряла вода. Оставете да се запари 10 минути и прецедете. Пийте на малки глътки след хранене.

Противопоказания: Сладкия пелин, както и другите видове пелин не се препоръчват за прием при язви, гастрити и други стомашни заболявания. Също така при кърмачки, поради промяната във вкуса на кърмата, както и при бременни.

Източници: zdrave-bg.eu, zdrave.ws, bilki.bg